poniedziałek, 28 czerwca 2010

Te co brzęczą, kłują i kąsają


Rozpoczął się sezon intensywnej działalności owadów polujących na stałocieplne ssaki. Tak się składa, że my - ludzie - też jesteśmy na liście.

niedziela, 27 czerwca 2010

Ludzie z żelaza pilnują Gliwic


Armia groźnie wyglądających zardzewiałych mężczyzn stanęła przed Starą Maszynownią na terenie Nowych Gliwic. Rzeźby Zbigniewa Frączkiewicza podróżują po całej Europie. W Gliwicach zostaną do 18 lipca.

Czytaj całość na blogu Rowerem po Silesii.

sobota, 26 czerwca 2010

Miś Uszatek na nowozelandzkiej jednodolarówce


Miś Uszatek podbija Nową Zelandię. Podobizna najpopularniejszego polskiego misia z klapniętym uszkiem znalazła się na jednodolarowej monecie, której emitentem jest nowozelandzka wyspa Niue Island. Srebrna moneta właśnie dziś weszła do obiegu.

poniedziałek, 21 czerwca 2010

Michał Bułhakow: Powieść teatralna – omówienie


Niedokończona powieść Bułhakowa opowiada o nim samym i jego perypetiach z wystawieniem sztuki w jednym z moskiewskich teatrów. Pisana w latach 30. książka ukazała się dopiero 30 lat później.

piątek, 18 czerwca 2010

Badania najgłębszego jeziora świata zostaną wznowione


Trzeci etap głębokowodnych badań Bajkału z udziałem rosyjskich aparatów załogowych Mir-1 i Mir-2 rozpocznie się 1 lipca - poinformowała przedstawicielka Fundacji na Rzecz Zachowania Jeziora Bajkał, Inna Kryłowa.

poniedziałek, 14 czerwca 2010

Trup. Od człowieka do prochu


Z prochu powstałeś, w proch się obrócisz. Przemiana w proch to proces długotrwały i trudny do przyjęcia dla żyjących. Procesy prowadzące do tego stanu to fakty w naszej kulturze objęte tabu – ukrywane, pomijane. Nikt nie chce myśleć o tym, że dotykają ich bliskich.

Jeśli jesteś osobą wrażliwą albo masz mniej niż 16 lat, nie czytaj dalej. Artykuł zawiera opisy, które mogą być uznane za drastyczne.

niedziela, 13 czerwca 2010

[Test] Atmosfera – test powtórkowy


Atmosfera to powłoka gazowa otaczająca Ziemię. Gazy ją budujące można podzielić na składniki stałe (ich udział w całkowitej objętości powietrza nie zmienia się) i zmienne (ich ilość zmienia się w czasie i przestrzeni).

Sprawdź, co wiesz o atmosferze rozwiązując test skonstruowany pod kątem egzaminu maturalnego.

sobota, 12 czerwca 2010

Horace McCoy: Czyż nie dobija się koni? - egzystencjalna zbrodnia


Na plaży w Hollywood rozpoczyna się morderczy maraton taneczny. Ściągają na niego młodzi ludzie żądni sławy i 1000-dolarowej nagrody. Niektórym wystarczy tylko miejsce do spania i darmowe posiłki. Trwa Wielki Kryzys, jest rok 1935. W takich okolicznościach rozgrywa się pierwsza amerykańska powieść egzystencjalna.

piątek, 11 czerwca 2010

Nowa, tania metoda określania grupy krwi


Opracowano pierwszy prosty test pozwalający szybko i tanio określić grupę krwi. Trzeba tylko umieścić jej kroplę na specjalnie przygotowanym pasku papieru - informuje pismo Analytical Chemistry.

czwartek, 10 czerwca 2010

Liczba 2010

W wielu olimpiadach i konkursach matematycznych zdarza się tak, że jeśli w zadaniu ma pojawić się jakaś liczba naturalna, to jego twórcy decydują się żeby ta liczba była równa numerowi roku, w którym dany konkurs się odbywa.

wtorek, 8 czerwca 2010

66 lat temu alianci wylądowali w Normandii


Rankiem 6 czerwca 1944 roku, na kilkudziesięciokilometrowym odcinku normandzkiego wybrzeża - od ujścia rzeki Orne do półwyspu Contentin - rozpoczęła się największa w dziejach operacja desantowa, otwierająca drugi front w zachodniej Europie.

poniedziałek, 7 czerwca 2010

Dowodzenie nierówności

Rozwiąż poniższe zadanie pochodzące z Olimpiady Matematycznej. W rozwinięciu wpisu znajdziesz sposób rozwiązania krok po kroku.

Należy dowieść, że dla każdej trójki liczb rzeczywistych x, y, x takich, że $x^2+y^2+z^2=2$ spełniona jest nierówność $x+y+z\leqslant 2+ xyz$ oraz ustalić, kiedy zachodzi równość.

niedziela, 6 czerwca 2010

Eskimosi i marinesi, czyli depluralizacja zapożyczeń


W języku polskim często dochodzi do ciekawej sytuacji językowej – wyraz zapożyczony z innego języka w liczbie mnogiej, jest traktowany jako twór liczby pojedynczej, do którego dodaje się polską końcówkę pluralną.

sobota, 5 czerwca 2010

Gigantyczne zwierzęta: takie rzeczy tylko w Australii


Fauna Australii jest w znacznej mierze uznawana za najstarszą na Ziemi. Niektóre gatunki zwierząt, znane nam z innych kontynentów, osiągnęły tu wyjątkowe rozmiary. Gigantyczna dżdżownica czy krab – występują tylko na kontynencie australijskim.

piątek, 4 czerwca 2010

Człowiek na Marsie dopiero za 25 lat?


Ludzie zdołają polecieć na Marsa za 25 lat, jeśli realizacja programu marsjańskiego rozpocznie sie już teraz - do takiego wniosku doszli uczestnicy rosyjsko-francuskiego "okrągłego stołu" na temat: Człowiek w kosmosie: czy są granice?

czwartek, 3 czerwca 2010

[Test] Hydrosfera – test powtórkowy


Hydrosfera to powłoka wodna Ziemi obejmujące wody powierzchniowe, atmosferyczne i podziemne w formie gazowej, ciekłej i stałej. Sprawdź, co wiesz o hydrosferze rozwiązując test skonstruowany pod kątem egzaminu maturalnego.

środa, 2 czerwca 2010

Ulica 3-go Maja czy 3 Maja?


Często spotykane konstrukcje zwane hybrydami cyfrowo-literowymi to błąd.

Drugie życie płyty DVD?


Opracowano nowy polimer zawierający dwie różne pochodne azowe. Materiał, wykorzystany jako nośnik informacji, umożliwia zapis nawet 20 razy większej ilości danych, jakie mieszczą się na tradycyjnej płycie DVD, donosi Journal of Materials Chemistry. Jest też znacznie trwalszy od używanego obecnie.

wtorek, 1 czerwca 2010

Czas lokalny, czas strefowy i czas urzędowy. Przykłady obliczeń


Istnieją trzy sposoby przedstawiania czasu – pierwszy to czas naturalny, związany z położeniem Ziemi względem Słońca, pozostałe dwa to wynik umów międzynarodowych.

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)