piątek, 18 czerwca 2010

Badania najgłębszego jeziora świata zostaną wznowione


Trzeci etap głębokowodnych badań Bajkału z udziałem rosyjskich aparatów załogowych Mir-1 i Mir-2 rozpocznie się 1 lipca - poinformowała przedstawicielka Fundacji na Rzecz Zachowania Jeziora Bajkał, Inna Kryłowa.

Do Irkucka, gdzie oba aparaty już dwukrotnie zimowały w ogrzewanych hangarach zakładu remontu samolotów, dostarczono dodatkowy sprzęt i urządzenia naukowe. Wraz z rozpoczęciem nowego sezonu badawczego otwarta będzie wystawa o historii podwodnych badań najgłębszego jeziora świata, przygotowywana w Muzeum Bajkalskim Irkuckiego Centrum Naukowego Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk.

Podczas poprzednich dwóch etapów załogowe aparaty Mir-1 i Mir-2 ponad 120 razy zanurzały się w głębinach Bajkału. Celem było badanie ekosystemu jeziora, uzyskanie nowych danych o jego budowie geologicznej, odkrycie nieznanych wcześniej gatunków flory i fauny, a także artefaktów, z odległej i najnowszej historii zbiornika. W trakcie podwodnych wypraw przedstawiciele nauki zdołali przybliżyć się do rozszyfrowania wielu tajemnic unikalnego zbiornika wodnego. Na przykład, odkryli całe pola wypływu z wnętrza ziemi ropy naftowej i gazu, a także wiele nowych gatunków endemicznych przedstawicieli świata roślin i zwierząt.

Dyrektor Instytutu Limnologicznego Syberyjskiego Oddziału Rosyjskiej Akademii Nauk Michaił Graczew poinformował, że w nadchodzących badaniach "priorytet będzie przyznany poznawaniu mechanizmów samoregulacji systemu wodnego i zachodzących na dnie jeziora procesów tektonicznych, wypływów, gromadzenia się i destrukcji hydratów gazowych, które specjaliści określili już jako paliwo przyszłości".

Źródło: PAP - Nauka w Polsce. Mapa: Wikipedia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)