środa, 2 czerwca 2010

Ulica 3-go Maja czy 3 Maja?


Często spotykane konstrukcje zwane hybrydami cyfrowo-literowymi to błąd.

Pewnie nie raz widzieliście ich przykłady. 3-go Maja to najpopularniejszy, bo trafia się na tablicach z nazwą ulicy. A przykładów jest więcej: 12-tu demonstrantów pikietowało urząd; winda przeznaczona jest dla 6-ciu osób; w latach 40-ych XX-ego wieku; 2-gi raz nie będę powtarzać!

Wszystko to błędy! Takie konstrukcje były traktowano jako niepoprawne już przed II wojną światową. Skąd się biorą? Ano z ułatwiania sobie życia, ale też traktowania czytelnika jak głupola nie zaznajomionego z gramatyką. Jeszcze źle odczyta liczebnik i co wtedy? Lepiej podać mu na tacy właściwą formułę, doczepiając do cyfry odpowiednią końcówkę.

Jeśli chcemy pisać poprawnie, musimy się pozbyć tego nawyku. Podane wyżej przykłady można napisać słownie (dwunastu demonstrantów...), a jeśli zależy nam na zachowaniu cyfr, powinny wyglądać następująco: 12 demonstrantów pikietowało urząd; winda przeznaczona jest dla 6 osób; w latach 40. XX wieku; 2 raz nie będę powtarzać!

Wracając do przykładu podanego w tytule: zdecydowanie należy pisać ul. 3 Maja, a nie ul. 3-go Maja ani też ul. 3. Maja.

1 komentarz:

  1. Mieszkam na wsi i niedawno wprowadzono u mnie ulice. Kiedyś na pisownię ulic 3 MAJA, 3-GO MAJA nie zwracałem uwagi a teraz zgłupiałem i szczerze nie wiem jak mam pisać. Osobiście trzymam się 3-go Maja bo tak mi zostało wpisane przez urzędników wpisane w dowodzie osobistym. I tak pisze na tabliczkach postawionych na ulicach mojej wsi przez urzędników gminy. Osobiście wolałbym pisać 3 Maja.

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)