wtorek, 1 czerwca 2010

Czas lokalny, czas strefowy i czas urzędowy. Przykłady obliczeń


Istnieją trzy sposoby przedstawiania czasu – pierwszy to czas naturalny, związany z położeniem Ziemi względem Słońca, pozostałe dwa to wynik umów międzynarodowych.

Czas lokalny (miejscowy, słoneczny) to czas wyznaczany względem Słońca. Godzina 12 w południe jest w momencie górowania Słońca na danym południku. Dlatego każdy południk ma inny czas miejscowy.

Jak obliczyć czas na poszczególnych południkach? Wiemy, że pełny obrót (360 st.) zajmuje naszej planecie 24 godziny. 360 / 24 = 15 stopni. Różnica czasu wynosi więc co 1 godzinę 15 stopni, a co 4 minuty – 1 stopień.

Przykład 1.

W Krakowie jest 12.30 czasu miejscowego. Oblicz godzinę w Moskwie!

Najpierw odczytujemy z mapy długości geograficzne obu miast: Kraków 20 st. E, Moskwa 38 st E (obie wartości zaokrąglone). Obliczamy różnicę: 38 - 20 = 18 st.

1 st. to 4 minuty, a więc 18 x 4 = 72 min = 1 h 12 min.

Ponieważ Moskwa jest na wschód od Krakowa, dodajemy 72 minuty.
Odpowiedź: Czas lokalny w Moskwie to 13.42.

W przypadku miejsc leżących na zachód od punktu początkowego obliczoną różnicę odejmujemy.

Zadanie 1. Policz! W Krakowie (20 st. E) jest godz. 13.00. Oblicz godzinę w Lizbonie (9 st. W).
Odpowiedź znajdziesz na dole wpisu.

Czas strefowy z kolei to wynik uzgodnień wprowadzonych między państwami pod koniec XIX wieku celem usprawnienia komunikacji na duże odległości. Ziemię podzielono na 24 strefy czasowe, z których każda zawierała 15 st. W obrębie całej strefy obowiązuje jeden czas, a sąsiadujące z nią strefy różnią się dokładnie godziną (na zachód minus, na wschód plus godzina).

Czas strefowy okazał się jednak niedoskonałym rozwiązaniem, ponieważ wiele państw w obrębie swojego terytorium ma więcej niż jedną strefę czasową (np. Polska). Aby uniknąć problemów, wprowadzono czas urzędowy, obowiązujący na całym obszarze danego kraju. W Polsce obowiązują dwa rodzaje czasu urzędowego: zimowy i letni.

Czas zimowy = wschodnioeuropejski (czas uniwersalny UT + 2 godz.)
Czas letni = środkowoeuropejski (UT + 1 godz.)

Przykład 2.

W Warszawie jest godz. 12 czasu urzędowego zimowego. Która jest godzina w Pekinie?

Warszawa = UT + 1
Pekin = UT + 8

8 – 1 = 7 godzin różnicy
12 + 7 = 19.
Odpowiedź: W Pekinie jest godzina 19.00

Zadanie 2. Policz! W Warszawie jest środa, godz. 2.00 czasu letniego. Podaj godzinę w Waszyngtonie.

Zadania zaczerpnięto z Repetytorium maturzysty – geografia (Wydawnictwo GREG, Kraków 2009)Odpowiedzi:

Zad. 1 W Lizbonie jest 11.04 czasu lokalnego.
Zad. 2 W Waszyngtonie jest godz. 19.00 we wtorek (poprzedniego dnia): Warszawa UT +2, Waszyngton UT -5. Różnica wynosi 7 godzin, które odejmujemy od godziny w Warszawie. Zostaje przekroczona linia zmiany daty.

16 komentarzy:

 1. Witam,
  1. stref czasowych jest więcej niż 24, np. w Indiach mamy UTC +5,5h, nie liczyłem ale pewnie wyjdzie ich z 30.
  2. niema czegoś takiego jak czas zimowy. Jest UTC +1 zwany CET- central europe time, oraz CEST- central europe sunny time. Czas środokwo europejski jest używany od jesieni do wiosny, a więc przez całą zimę. natomiast nie jest to czas "zimowy"
  pozdrawiam
  k_u_b_a_w@poczta.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a ja się nie zgadzam,następnym razem,gdy będzie się pan chciał popisać wiedza,proszę także sięgnąć do wiedzy podręcznikowej z klas gimnazjum,a nie tylko ciekawostek z internetu ;)

   Usuń
  2. CEST- Central Europe SUMMER Time, nie sunny time

   Usuń
  3. W podręczniku mam 24 strefy.

   Usuń
  4. 1. 30 stref? WTF? Cyt. "Świat bez tajemnic podręcznik do geografii dla gimnazjum. Klasa I": <> (jeśli kogoś interesuje dokładnie gdzie w podręczniku, to jest to podpis mapy stref UTC, na str. 68) Poza tym, jaki ma sens tych 30 stref? 360 st. (na Ziemii) : 15 = 24, bo zegarki przesuwamy o godzinę co 15 st., nieprawdaż?
   Dodatkowo w ćwiczeniach mamy dokładnie taką samą mapkę, tylko z legendą - <<[zaznaczone żółtym kolorem, m.in. Indie, część Australii itp.] - obszary z czasem przesuniętym o część godziny w stosunku do czasu strefowego>>. Nie są to zatem strefy tylko takie swego rodzaju "wyspy" z kompletnie innym czasem.
   2. Central Europe Sunny Time? Me no speak London! Sunny - słoneczny, summer - lato. To czas letni a nie "słoneczny". Świadkiem mi Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czas_zimowy

   Usuń
  5. Przepraszam, cytat wcięło w poprzednim komentarzu w 1 pkt., tu jest: "Na Ziemi wydzielono 24. godzinne strefy czasowe, co odpowiada jednej dobie podzielonej na 24 godziny"

   Usuń
 2. znalazłem. stref czasowych jest 39 :-)
  wiedza nie boli, ale człowiek odpowiada ze to co mówi.
  DO BANI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więc wg. ciebie 360 : 15 = 39? Hmm, królowa nauk nie poradziła sobie z twoją edukacją :/. Szkoda.

   Usuń
 3. proszę wyślij ten komentarz do Wydawnictwa GREG, z którego opracowania korzystałem, a nie tu.

  OdpowiedzUsuń
 4. A to ciekawe 39 stref. To chyba cud! Od kiedy 360 stopni dzielone na 15 stopni ( bo tyle ma każda strefa), to 36. Nowa matematyka?

  OdpowiedzUsuń
 5. stref jest 24 bo 360 stopni podzielic na 15 stopni ( bo tyle ma kazda ze stref) to 24

  OdpowiedzUsuń
 6. świetnie wytłumaczone! BRAWO!

  OdpowiedzUsuń
 7. JEST BŁĄD! Czas zimowy-środkowoeuropejski jest na południku 15stopni i dodaje się +1h, natomiast letni 2h....

  OdpowiedzUsuń
 8. Hmm... Myślę, że wydawnictwo powinno odpowiadać za to, co pisze ;/ Uważam też, że pod ostatnim zadaniem powinna być dopisana strefa czasowa Waszyngtonu. Ale to tylko moja sugestia...

  OdpowiedzUsuń
 9. Południe lokalne (słoneczne) przypada, gdy słońce góruje. Ale która jest wtedy godzina wg czasu urzędowego ?
  Trzeba się pogodzić z tym, że co dzień będzie to inna godzina. Nie wystarczy uwzględnić "przesunięcie" południka miejscowego względem południka wiodącego w strefie np. południk krakowski (20st.) odległy jest o 5st. od południka 15st. co oznacza, że słońce jest 20 min. wcześniej niż na pozycji "urzędowej". Ale niejednostajne obroty Ziemi powodują, że słońce tak naprawde góruje do -15 min. do +15 min. w stosunku do tego przeliczonego. To wszystko daje przedział górowania na południku 20st. od 11:25 do 11:55 w czasie urzędowym zimowym!

  OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)