piątek, 12 listopada 2010

Wyrazy i zwroty z żargonu informatycznego, które weszły do języka potocznego


Posługujemy się nimi na co dzień - słowa i zwroty pochodzące z żargonu informatyków i komputerowców przeniknęły do języka potocznego. Są jednak z pewnością takie osoby, które nie zawsze je rozumieją. Ten słowniczek pomoże wam poradzić sobie w labiryncie obco brzmiących zwrotów.

ban – zakaz, zakazywać; to be banned – zostać wykluczonym. Termin stosowany do określenia czynności zablokowania dostępu do usługi internetowej, np. forum dyskusyjnego. Jest to forma kary za złe zachowanie, łamanie regulaminu, obrażanie innych uczestników dyskusji czy spamowanie. Ban może polegać na czasowym lub całkowitym zablokowaniu możliwości pisania na forum albo innych karach.

banner – forma reklamy internetowej w postaci prostokąta poziomego lub pionowego. Banner może być statyczny (nieruchomy obrazek) lub dynamiczny (animowany).

blog (skrót od weblog) – rodzaj internetowego dziennika opisującego życie autora lub osobistego, subiektywnego serwisu branżowego, w którym profesjonalista dzieli się swoim doświadczeniem w danej dziedzinie (np. blogi specjalistów do spraw reklamy, sprzedaży, informatyki). Autor bloga to blogger (lub bloger).

emoticon, smiley – symbol ułożony ze znaków tekstowych obrazujący nastrój piszącego, stosowany w korespondencji elektronicznej i dyskusjach internetowych (fora, komunikatory). Emoticon to słowo powstałe ze złożenia dwóch wyrazów: emotion (nastrój) i icon (symbol). Przykładowe emotikony: :-) – uśmiech :-( - smutek. Smiley to po prostu uśmieszek.

fake – fałszywka, podróbka, oszustwo. Potoczne określenie na fałszywy plik krążący w Internecie, np. utwór muzyczny lub film niezgodny z opisem pliku. „Piraci” internetowi często ukrywają złośliwe oprogramowanie (instalujące trojany, wirusy) w plikach opisanych jako atrakcyjne programy do darmowego pobrania.

hacker – haker. Haker to osoba obdarzona dużymi umiejętnościami programistycznymi, która przynależy do społeczności hakerów. Celem hakerów jest udoskonalanie technologii i oprogramowania poprzez wskazywanie ich słabych punktów. Hakerzy często włamują się na strony korporacji lub rządów nie po to, by wyrządzić na nich szkody, lecz zwrócić uwagę na słabe zabezpieczenia, które mogą stanowić zagrożenie dla zwykłych ludzi (np. wyciek danych osobowych z firmy ubezpieczeniowej czy danych rządowych ze strony ministerstwa). „Źli hakerzy” to crackerzy – wykorzystujący swoje umiejętności łamania zabezpieczeń w celu osiągnięcia zysku (np. kradzieży danych, pieniędzy z konta bankowego).

hardware - za hardware uważa się sprzęt w komputerze: od monitora, przez dysk twardy, CD-ROM, drukarkę, procesor, kości pamięci operacyjnej aż po płytę główną. Obok hardware'u w komputerze występuje software - oprogramowanie.

lamer (od lame – chromy, kulawy) – określenie osoby niekompetentnej w danej dziedzinie, szczególnie w związku z elektroniką lub Internetem.

login (od log in – proces logowania) – identyfikator użytkownika służący jako „przepustka” do zawartości serwisu internetowego lub systemu komputerowego. Na login składa się ciąg znaków bedący jednocześnie nazwą użytkownika w danym systemie. Uzupełnieniem loginu jest hasło zabezpieczające przed dostępem osób niepowołanych. Odwrotnością logowania jest wylogowanie (log out).

nerd – dosłownie kujon, w slangu internetowym oznacza pasjonata nauk ścisłych, informatyki i gier komputerowych. Nerd uznawany jest za „mózgowca” odludka, poświęcającego się swoim pasjom kosztem życia towarzyskiego.

netbook – rodzaj laptopa (notebooka), komputera przenośnego o niewielkich rozmiarach (przekątna ekranu ok. 10 cali) o znacznie słabszych parametrach od tradycyjnych laptopów, służący głównie do przeglądania stron internetowych. Netbooki wyposażone są standardowo w łącze Wi-Fi. Nazwa „netbook” jest nazwą zastrzeżoną przez firmę Psion i powinna być używana tylko w stosunku do jej wyrobów, jednak potocznie przyjęło się nią określać wszystkie tego typu komputery, także innych producentów.

newbie – nowicjusz, osoba bez doświadczenia w danej dziedzinie, zwracająca się o pomoc do bardziej doświadczonych kolegów.

online, offline – słowa określające dostępność użytkownika w Internecie. To be online oznacza „być w Internecie”, offline – przeciwieństwo.

post (dosł. korespondencja, poczta) – wiadomość opublikowana na forum dyskusyjnym lub na blogu. Post zawsze zawiera nazwę autora i datę publikacji.

RAM (Random Access Memory) - jest to podstawowy rodzaj pamięci cyfrowej zwany też pamięcią użytkownika lub pamięcią o dostępie swobodnym. Ze względów historycznych nazwa ta oznacza tylko te rodzaje pamięci o bezpośrednim dostępie, które mogą być też zapisywane przez procesor, a wyklucza pamięci ROM (tylko do odczytu), pomimo iż w ich przypadku również występuje swobodny dostęp do zawartości.

spam – niechciana wiadomość w poczcie elektronicznej, zwykle reklamująca jakiś towar lub usługę. Wiadomości takie są wysyłane bez zgody odbiorcy, ich nadawcy często pozyskują bazy adresów poczty elektronicznej w nielegalny sposób. Spam jest prawdziwą plagą Internetu, w większości krajów jego rozsyłanie jest uznawane za przestępstwo. Słowo w dzisiejszym znaczeniu wywodzi się od nazwy konserw mięsnych firmy Hormel, która produkuje je od lat 30. XX wieku.

spammer – osoba wysyłająca masowo spam

tag (dosł. etykieta, metka) – znacznik, słowo kluczowe związane z danym tekstem, ułatwiające wyszukiwanie podobnych treści w większej liczbie tekstów. Tagiem jest często kategoria treści, np. tag "muzyka poważna" w serwisie muzycznym pozwala szybko wyszukać teksty dotyczące tylko muzyki poważnej, a nie np. rocka.

user (od to use – używać) – użytkownik, zwykle osoba zalogowana w jakimś serwisie lub na forum dyskusyjnym

VoIP (Voice over Internet Protocol) - przekaz głosu w pakietach przez sieci z protokołem IP. Usługa internetowa VoIP cieszy się niezwykłą popularnością ze względu na dużą różnicę stawek taryfikacyjnych w porównaniu do sieci telefonicznej i to pomimo gorszej jakości rozmów. W razie zbyt wolnego połączenia pojawiają się zniekształcenia, dźwięk staje się mechaniczny, a słowa urywane. Dodatkowym utrudnieniem są większe opóźnienia, które w skrajnych sytuacjach uniemożliwiają płynną konwersację. W większości przypadków udaje się jednak obejść ten problem poprzez użycie zaawansowanych metod kompresji dźwięku.

warn (skrócone warning) – ostrzeżenie stosowane przez administratora np. forum dyskusyjnego za zachowanie niezgodne z regulaminem. Po kilku ostrzeżeniach taki użytkownik może zostać zbanowany.

Wi-Fi (Wireless Fidelity - bezprzewodowa dokładność) - to zestaw standardów stworzonych do budowy bezprzewodowych sieci komputerowych. Szczególnym zastosowaniem WiFi jest budowanie sieci lokalnych opartych na komunikacji radiowej, czyli WLAN (ang. wireless local area network). Miejsca będące w zasięgu nadajników, zwane hotspotami, umożliwiają bezprzewodowy dostęp do Internetu poprzez urządzenia przenośne (np. laptopy, palmtopy).

wygooglać, wyguglać (to google) – wyszukiwać informacje w Internecie. Czasownik powstał od nazwy firmy Google, twórcy najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej.

Zdjęcie: http://2dboy.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)