sobota, 1 maja 2010

Ptaki żyjące w miastach – cz.2


Zgodnie z sugestiami czytelników przedstawiam kolejne gatunki ptaków zamieszkujących miasta – tym razem głownie tereny zielone (parki, ogrody, łąki). Wiele z nich można obserwować zimą przy karmnikach.

Jednym z gatunków pierwotnie zamieszkujących lasy, obecnie często spotykanych w miejskich parkach i podmiejskich lasach, jest drozd śpiewak (zdjęcie powyżej). Zgodnie z nazwą jest uzdolnionym śpiewakiem, posłuchaj jego głosu. W swoim repertuarze może mieć nawet 100 różnych melodii, potrafi też jak kos naśladować dźwięki usłyszane, np. dzwonki telefoniczne. Jest to gatunek wszystkożerny, w zdobywaniu pożywienia bardzo pomysłowy. Czasem można podpatrzeć drozda rozbijającego muszlę ślimaka o kamień.


Kwiczoł – ptak z rodziny drozdowatych wielkości kosa, ubarwieniem może przypominać samiczkę kosa, jednak jego cechą charakterystyczną jest rdzawobrązowa barwa grzbietu i pokrywy skrzydeł (tzw. siodło). Od kilku lat zasiedla parki w miastach. Ptak wędrowny (niekiedy też osiadły), żyjący w dużych grupach, towarzyski. Kwiczoły mają ciekawą technikę obrony przed drapieżnikami atakującymi ich gniazda – opryskują je kałem, czym skutecznie zniechęcają do konsumpcji jaj czy piskląt. Niektóre gatunki ptaków z powodu tej skutecznej obrony zakładają gniazda w pobliżu kolonii kwiczołów.


Paszkot – to kolejny drozdowaty spotykany w miejskich parkach. Ma charakterystyczne czarne cętki na białym brzuchu i piersi. Bywa mylony z drozdem śpiewakiem. Śpiewa podobnie do kosa, żywi się owadami, dżdżownicami i ślimakami, a także jagodami.


Grubodziób – ten piękny kolorowy ptak należy do rodziny łuszczaków. Jest nieco większy od wróbla, a wyróżnia go bardzo gruby i mocny dziób, którym rozbija orzechy i nasiona. Można go spotkać w parkach, ale jest trudny w obserwacji, bo przebywa wysoko w koronach drzew.


Sójkę znamy doskonale z przysłowia Wybierać się jak sójka za morze. To mówi wszystko o jej trybie życia – po sezonie letnim sójka zachowuje się, jakby szykowała się do odlotu, ale zawsze nic z tego nie wychodzi :) Należy do rodziny krukowatych i ma typowe dla nich usposobienie. Jest ciekawska jak sroka, gromadzi zapasy żołędzi w różnych kryjówkach, o których potem zapomina (w ten sposób rozsiewa zarodki tych drzew). Poluje na pisklęta innych gatunków, potrafi plądrować budki lęgowe pod nieobecność rodziców.


Szczygieł to niewielki ptaszek z rodziny łuszczaków, mniejszy od wróbla. Cechą wyróżniającą jest karminowoczerwona „maska” wokół dzioba i oczu. Żyje w parkach, ogrodach i sadach, zimą podlatuje do domostw, korzysta z karmników. Żywi się nasionami chwastów oraz małymi owadami. Ze względu na ładny głos, bywa hodowany, a nawet krzyżowany z kanarkiem.Zięba to kolejny łuszczak chętnie osiedlający się w pobliżu ludzkich siedzib. Kolorystycznie wyróżnia ją niebieska „czapeczka” i kasztanowobrązowe umaszczenie tułowia i górnej części pokrywy skrzydeł. Jak wszystkie łuszczaki żywi się przede wszystkim nasionami.


Czyżyk (czyż zwyczajny) – ten niewielki żółtawy ptaszek występuje głównie w lasach iglastych (upodobał sobie świerki), bywa spotykany w parkach miejskich. Ptaki osiadłe, zimą meldują się przy karmnikach wraz z innymi łuszczakami i sikorami.


Kopciuszek zwyczajny należy do ptaków synatropijnych (czerpiących korzyść z bytowania obok człowieka; innym przykładem jest gołąb czy wróbel). Zakłada gniazda w budynkach lub ruinach, jednak muszą być one umiejscowione w pobliżu terenów otwartych (łąk, pastwisk), gdzie żeruje, polując na owady. Na zdjęciu samiczka, samiec ma ubarwienie ciemniejsze i pomarańczowy ogon.


Kowalik zwyczajny jest ptakiem typowo leśnym, jednak bywa widziany na terenie miast (w parkach lub lasach miejskich). Z wyglądu i zachowania przypomina dzięcioła: mieszka w dziupli i żeruje na pniach drzew. Co ciekawe, jest to jedyny polski gatunek ptaka, który potrafi poruszać się po pniu głową w dół. Żywi się owadami, zimą nasionami. Jak widać na zdjęciu – daje się do pewnego stopnia oswoić.


Piegża zwyczajna (gajówka piegża, pokrzewka piegża) – niewielki ptak z rodziny pokrzewkowych, o szarobrązowym upierzeniu. Obie płcie podobne. Żyją w krzewach, także w śródmiejskich parkach. Zdarza im się wysiadywać jajo podrzucone przez kukułkę.


Innym gatunkiem pokrzewki, spotykanym w zalesionych obszarach miast, jest kapturka (pokrzewka czarnogłowa). Wyróżnia ją czarna „czapeczka”. Podobnie jak piegża bywa wykorzystywana przez kukułkę do wysiadywania jej jaja.

Życzę udanych obserwacji! :)

Przeczytaj część 1

Zdjęcia z zasobów Wikipedii. Autorzy: Martin Olsson (kwiczoł), Taco Meeuwsen (drozd śpiewak), Neil Phillips (paszkot), Marek Szczepanek (grubodziób, czyżyk), Luc Viatour (sójka), Andy Carter (szczygieł), Michael Apel (zięba, kopciuszek, kapturka), Paweł Kuźniar (kowalik), Henrike Mühlichen (piegża)

12 komentarzy:

 1. Czy mozecie zidentifikowac tego ptaszka? Widzialam go na swoim osiedlu w Krakowie 10 kwietnia. Wlasciwie to byly dwa takie ptaszki, widocznie parka. Pod tym linkiem zdjecie http://img535.imageshack.us/img535/3108/28094017.jpg

  OdpowiedzUsuń
 2. Gołąb grzywacz, pełno takich w miastach

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzieki za odpowiedz. Szczerze powiem ze takiego wczesniej nie widzialam, choc faktycznie wygladal mi na cos golebio-podobnego.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo dziękuję za ten materiał do poczytania :) Śledziłam ostatnio "bandę" ptaków zalegających brzozę naprzeciw mego okna i nie umiałam ich zidentyfikować, bo to takie coś większe niż wróble i wreszcie udało mi się lornetką przyuważyć ich cechy charakterystyczne, dzięki temu artykułowi! Są to kwiczoły!!
  Ptaki spod nr 1 też pooglądałam i poczytałam o nich :)
  Dziękuję! Bardzo przydatny materiał :)

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie w garażu zamieszkał kopciuszek zwyczajny.Założył gniazdo i są już dwa młode.Ten ptak to istny akrobata,przeciska sie codziennie przez bramę garażową aby nakarmić swoje małe.

  OdpowiedzUsuń
 6. U mnie też mieszka kowalik:-) nad balkonem , w dachu zakłada gniazdo, co chwila lata z "materiałem".
  W garażowym dachu też mamy gniazdo kowalika, już są młode , a jak piszczą:-))

  OdpowiedzUsuń
 7. U mnie zamieszkał kopciuszek zwyczajny, w centrum dużego miasta, tuż przy bardzo ruchliwej ulicy, macha mi co chwila przed oknem tym swoim pomarańczowym ogonkiem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. https://www.youtube.com/watch?v=9SMaOC7tenc

  OdpowiedzUsuń
 9. Dzięki za ten artykuł. Dzięki Wam zidentyfikowałam ptaki, które gniazdują w mojej okolicy. To kwiczoły. Co roku na wiosnę ubolewam, bo wrony wyjadają z gniazd ich młode. Serce się kraje...

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki za materiał. Teraz wiem, że bystrzak z parku to drozd

  OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)