poniedziałek, 17 maja 2010

Czy w Toruniu powstanie Baza Marsjańska? Są na to szanse


Rozmowy w kwestii powstania Bazy Marsjańskiej w Toruniu wkroczyły na wyższy szczebel negocjacji. W kolejnym etapie dialogu pomiędzy przedstawicielami Urzędu Miasta Torunia i Mars Society Polska, przedstawiono kilka lokalizacji pod budowę Bazy.

Przed UM Torunia i MSP pojawiły się nowe perspektywy współpracy na rzecz budowy Bazy Marsjańskiej. - Działania zespołu projektowego, który powstał w toku prowadzonych rozmów, będą polegały nie tylko na analizie potencjalnych terenów pod budowę obiektu. Należy do nich również ocena różnych koncepcji projektu samej Bazy jaki zostanie zrealizowany  – mówi Jacek Olkowski, szef projektu Analogu Bazy Marsjańskiej.

Kompleks, w sprawie którego toczą się rozmowy, byłby trzecim tego typu obiektem na świecie, a pierwszym w Europie. Pozostałe znajdują się na pustyni w Utah w Stanach Zjednoczonych oraz na arktycznej wyspie Devon. Polski ośrodek będzie przeznaczony zarówno do celów naukowych, jak i turystycznych.


Budowa Bazy Marsjańskiej oraz inne działania podejmowane przez polski oddział stowarzyszenia, zdobyły międzynarodowe poparcie ze strony Mars Society. Członkowie pozostałych oddziałów z Europy i Stanów Zjednoczonych, już zgłosili chęć przybycia na X Europejską Konwencję MS, która odbędzie się jesienią w Polsce.

- W zakresie przeprowadzanych projektów MSP współpracuje również polskimi uczelniami, do których należą m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Warszawska, Politechnika Białostocka oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie – dodaje Mateusz Józefowicz, prezes Mars Society Polska.

Wstępnie planuje się, że toruńska baza powstanie na terenach leśnych w podmiejskiej dzielnicy Czerniewice. Do 2012 roku miałyby tu stanąć: stacja kosmiczna, tzw. habitat i zabudowania laboratoryjno-ekspozycyjne. - Z baz marsjańskich będzie to jedyna, która znajdzie się w pobliżu miasta, a w związku z tym będzie dostępna dla szerszej publiczności - podkreśla Józefowicz.


Baza ma być przede wszystkim ośrodkiem badawczym. Powstaną tu m.in. specjalne piaskownice, które będą imitować grunt marsjański. Habitat stanowić będzie cylindryczna budowla o średnicy ośmiu metrów. Do tego dostawione będą dwie nadmuchiwane kopuły. - Zbudujemy zamknięte środowisko, które zapewni ludziom możliwość bytowania wewnątrz w hermetycznych warunkach. Zakładamy, że same budynki powstaną bardzo szybko, ale wypełnianie ich "treścią" to zadanie na wiele lat.

Zanim turyści odwiedzą bazę, będą mogli obejrzeć ją w internecie. Wewnątrz zainstalowane zostaną kamery. Część z nich znajdzie się na mobilnych robotach wewnątrz bazy. Internauci, po zalogowaniu, będą mogli nie tylko wybierać obraz do oglądania, ale także sterować na odległość niektórymi urządzeniami.

Tutaj można się zapoznać z koncepcją budowy bazy na Marsie (plik pdf)

Źródła: Mars Society Polska, PAP - Nauka w Polsce. Zdjęcia: symulacje bazy i otoczenia (Mars Society)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)