środa, 28 kwietnia 2010

Słowa pochodzące od nazw zwierząt (czasowniki odzwierzęce)


Są domeną języka potocznego i oddają wiele jak najbardziej ludzkich czynności. Oto 20 z nich wraz z objaśnieniem znaczenia i przykładem użycia w zdaniu.

byczyć się - od byka: lenić się, nic nie robić. Przykład: Zamiast zakuwać do matury, ty się byczysz na kanapie!

chomikować - od chomika: chować coś na później. Przykład: Na szczęście zachomikowałem kilka kanapek, z głodu nie umrzemy.

gzić się - od gza (giez - owad przypominający muchę, jego larwa pasożytuje pod skórą bydła, od tego prawdopodobnie wziął się omawiany czasownik): uprawiać seks lub przytulać się, całować. Przykład: Większość z uczestników imprezy była pijana, kilka par gziło się po kątach sypialni.

indyczyć - od indyka: okazywać gniew, złość z błahego powodu. Przykład: Nie wiem dlaczego tak się indyczysz, zapłaciłem tylko 10 gr więcej!

kocić (kogoś) - od kota (potocznie o pierwszoklasistach lub młodych żołnierzach): zwyczaj panujący w szkołach lub jednostkach mający pokazać "nowym", gdzie ich miejsce. Przykład: Dziś na dużej przerwie będzie kocenie! W znaczeniu słownikowym kocenie się oznacza rodzenie potomnstwa przez kotkę.

łasić się - od łasicy: przymilać się komuś, domagać pieszczoty (o zwierzętach), pochwały, przypochlebiać się. Przykład: Nie mogę patrzeć jak ta Gośka łasi się do Anki, żeby tylko być uznawaną za jej przyjaciółkę.

małpować - od małpy: naśladować kogoś lub przedrzeźniać. Przykład: Gośka zmałpowała styl Anki, ubiera się i zachowuje identycznie!

mrowić (się) - od mrówek: można odczuwać mrowienie na ciele; też o dużej liczbie ludzi, zwierząt. Przykład: W ciągu kilku chwil na placu mrowiły się tysiące protestujących.

myszkować - od myszy: zaglądać do różnych miejsc szukając czegoś, szperać. Przykład: Uwielbiał myszkować po strychu starego domu rodziców; jego łupem padały pomarszczone zdjęcia, zapomniane zabawki, popsute sprzęty z dawnych lat.

papugować - od papugi: naśladować coś bezmyślnie. Przykład: Nie papuguj, wymyśl coś sam!

przekomarzać się - od komara: droczyć się z kimś, żartobliwie kogoś drażnić, prowokować. Przykład: Lubili się przekomarzać, ale zawsze kończyło się to buziakiem.

psioczyć - od psa: wyrażać swoje narzekać na coś, zrzędzić. Przykład: Wieczorami siadał na ganku i paląc papierosy psioczył na polityków, którzy odebrali mu rentę głupimi przepisami.

rozwydrzyć się - od wydry: spowodować, że ktoś stał się zuchwały, nieposłuszny. Przykład: Takie wychowanie prowadzi do rozwydrzenia - zobaczycie, dzieciak wejdzie im niedługo na głowę!

sępić - od sępa: natrętnie prosić kogoś o coś, np. pieniądze. Przykład: Mietek znowu chodził po dworcu i sępił na wino.

szarogęsić się - od gęsi: rządzić się, nadużywać swojej władzy. Przykład: Odkąd została żoną kierownika, zaczęła się szarogęsić na naszym wydziale.

ślimaczyć się - od ślimaka: 1. o sprawach, które toczą się zbyt wolno 2. o niegojących się ranach. Przykład: Z powodu biurokracji roboty ziemne ślimaczyły się strasznie.

świntuszyć - od świni: opowiadać nieprzyzwoite historie, dowcipy. Przykład: My z Jolką lubimy sobie poświntuszyć, ale nic między nami nie ma.

zacietrzewić się - od cietrzewia (cietrzew - duży ptak z rodziny kurowatych): wpaść w gniew i uparcie bronić swoich racji. Przykład: Radny tak się zacietrzewił w obronie swojego stanowiska, że nie dostrzegał błędów w swoim rozumowaniu.

zbaranieć - od barana: stracić orientację, zdolność rozumowania wskutek wielkiego zaskoczenia. Przykład: Ty tutaj? Kompletnie zbaraniał i nie mógł przez dłuższą chwilę wykrztusić słowa.

zjeżyć się, najeżyć się - od jeża, który pod wpływem strachu zwija się w kulę i wystawia kolce: stać się nieufnym, przyjąć postawę obronną; także o włosach, które mogą podnieść się (zjeżyć) ze strachu. Przykład: Każdą uwagę pod swoim adresem traktował jak otwarty atak, jeżył się wtedy i patrzył na wszystkich spode łba.

3 komentarze:

  1. Stchórzyć, uświnić się

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze: osowiec -od sowy- czyli posmutniec

    OdpowiedzUsuń
  3. kocenie nie pochodzi chyba od kota....... kocą się: owce, kozy ,sarny, króliki i pewnie jeszcze parę innych zwierząt

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)