wtorek, 20 kwietnia 2010
Reguły użycia flagi państwowej
Flagi powiewające podczas świąt państwowych albo w okresie żałoby narodowej są świadectwem solidarności narodu, poszanowania patriotycznych tradycji i historii Polski. Kwestię prawidłowego posługiwania się symbolami narodowymi precyzuje Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Każdy z nas ma prawo wywiesić biało-czerwoną flagę, zachowując zasadę otaczania tych symboli czcią i szacunkiem, ale już nie każdy powinien posługiwać się flagą z godłem.
Orzeł biały, biało-czerwone barwy i Mazurek Dąbrowskiego są symbolami Rzeczypospolitej Polskiej. Otaczanie tych symboli czcią i szacunkiem jest prawem i obowiązkiem każdego obywatela, wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji. Symbole Rzeczypospolitej Polskiej pozostają pod szczególną ochroną prawa.
Flaga państwowa to dwa równe pasy bieli i czerwieni. Taką flaga możemy posługiwać się wszyscy, pamiętając, że przy pionowym położeniu, biel powinna znajdować się po lewej stronie, a przy poziomym - na górze. Flagę tę podnosi się na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi siedziby urzędowe albo miejsce obrad sejmu, senatu, prezydenta, rządu, organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego - w czasie ich sesji, organów administracji rządowej i innych organów państwowych oraz państwowych jednostek organizacyjnych, a także organów jednostek samorządu terytorialnego i samorządowych jednostek organizacyjnych - z okazji uroczystości oraz rocznic i świąt państwowych. Podnoszą ją również polskie statki żeglugi śródlądowej.
Art. 7 ustawy mówi dodatkowo, że biało-czerwoną flagę można umieszczać w innych miejscach, z zachowaniem szacunku dla symbolu.
Odmiennie rzecz się ma z flagą państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Tu katalog instytucji uprawnionych do jej podnoszenia jest zamknięty.
Art. 8 stanowi, że taka flaga jest zarezerwowana dla przedstawicielstw dyplomatycznych, urzędów konsularnych oraz innych oficjalnych przedstawicielstw i misji za granicą. Flagę z godłem wieszają kierownicy tych przedstawicielstw, urzędów i misji na swych rezydencjach i środkach komunikacji. Jest to także symbol stosowany na cywilnych lotniskach i lądowiskach, cywilnych samolotach podczas lotów za granicą, w kapitanatach (bosmanatach) portów - na budynkach lub przed budynkami stanowiącymi ich siedziby urzędowe.
Flagę państwową z godłem Rzeczypospolitej Polskiej podnoszą ponadto polskie statki morskie jako banderę i statki morskie pełniące specjalną służbę państwową.
Flagi z godłem są dostępne w publicznej sprzedaży. Warto jednak, z poszanowania dla historii i prawa polskiego, wiedzieć, co oznacza używany przez nas symbol. Zwraca na to uwagę wielu ekspertów, m.in. z Instytutów Historii na polskich uczelniach.
W trudnych chwilach żałoby narodowej flagę państwową opuszcza się do połowy masztu. Jeśli jednak jest zamocowana na drzewcu, można do niej dowiesić żałobna wstęgę - kir. Flagi opuszczonej nie łączy się z kirem, ponieważ samo jej opuszczenie jest oznaką żałoby.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce. Zdjęcie: Maciej Szczepańczyk, CC 3.0/Wikipedia
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)
-
Zgodnie z sugestiami czytelników przedstawiam kolejne gatunki ptaków zamieszkujących miasta – tym razem głownie tereny zielone (parki, ogro...
-
Należą do najmniejszych ssaków na świecie. Ich organizm przypomina piec węglowy - wymaga cięgłego dokładania paliwa produkującego energię. ...
-
Już od lat do naszego kraju docierają owoce z odległych części świata. Co roku jest ich więcej, a niektóre nawet mają nazwy nie do zapamięt...
-
Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak wiele dzikich ptaków żyje w bezpośredniej bliskości człowieka. W polskich miastach codzienną walkę o prze...
-
Istnieją trzy sposoby przedstawiania czasu – pierwszy to czas naturalny, związany z położeniem Ziemi względem Słońca, pozostałe dwa to wyni...
-
Pisownia partykuły przeczącej „nie” z innymi wyrazami często sprawia kłopot. Nie zawsze wiadomo co z czym połączyć. Dlatego wszędzie można ...
-
Jak to się stało, że mityczna półkobieta-półptak zamiast skrzydeł dostała rybi ogon?
-
Tytułowe skróty często można spotkać w czołówkach amerykańskich filmów, zawsze po nazwiskach. Co oznaczają? Rozszyfrujmy je!
-
Monodram to inaczej spektakl z udziałem jednego aktora . Jest to utwór dramatyczny wykonywany w postaci monologu przez jednego aktora.
-
Najlepsza książka o Górnym Śląsku. Najbardziej dosadna, brutalna, gorzka i ironiczna, ale przy tym przepełniona miłością do tej ziemi oraz ...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz