poniedziałek, 24 maja 2010

Zapisz trasę swojej wycieczki na mapie Google!


Ile razy zdarzyło ci się żałować, że nie możesz zapisać nowo odkrytej trasy rowerowej, którą mógłbyś polecić swoim znajomym? Jest na to sposób: potrzebujesz komórki wyposażonej w GPS i darmowej aplikacji java. Cała reszta to już pikuś.

Na powyższym zdjęciu widzisz fragment zapisanej trasy. Aby osiągnąć taki efekt, musisz się przygotować. Przede wszystkim ściągnij stąd darmową aplikację Tommiego Laukkanena o nazwie Mobile Trail Explorer i zainstaluj ją w swoim telefonie. Przed wycieczką najpierw ją przetestuj; niektóre wersje programu mogą nie współpracować z twoim telefonem lub odbiornikiem GPS – wtedy wypróbuj inną. Po uruchomieniu aplikacji odczekaj chwilę aż GPS połączy się z satelitami – może to potrwać dłuższą chwilę. Jeśli wszystko jest w porządku, na pierwszym ekranie zobaczysz współrzędne swojej aktualnej pozycji. Pomiędzy ekranami możesz się przełączać klawiszem „0”. Znajdziesz tu wiele informacji, np. wykres zmiany wysokości nad poziomem morza (w trakcie przemieszczania się), prędkość aktualną, średnią, odległość, czas i wiele innych danych.


Teraz jesteś gotowy do wyprawy! Gdy wyruszysz na trasę, uruchom program, poczekaj aż złapie satelity, wejdź do menu i włącz nagrywanie (start recording). Od tego momentu program zapisuje twoją pozycję co kilka sekund, dzięki czemu potem będzie mógł odtworzyć trasę na mapie. Pamiętaj, żeby telefon mógł swobodnie łączyć się z satelitami - nie chowaj go na dno plecaka! Możesz go umieścić w specjalnym uchwycie na kierownicy roweru albo w zewnętrznej kieszeni plecaka/sakwy. Po dojechaniu do celu, ponownie wejdź do menu i zatrzymaj nagrywanie (stop recording). Teraz program zapyta, czy chcesz zapisać trasę. Zaznacz opcję kml – plik gpx nie będzie ci potrzebny. Voila – twoja trasa została zapisana!

W domu musisz tylko skopiować ten plik do komputera – użyj kabla lub bluetooth. Czas na zabawę mapami. Zaloguj się do http://mapy.google.pl/ i kliknij moje mapy > utwórz nową mapę > importuj. Pojawi się okienko trwa importowanie pliku kml. Wybierz plik z dysku i kliknij przekaż na serwer. Otworzy się mapa z czerwonymi znacznikami S (start) i E (end). To właśnie twoja trasa! Teraz możesz ją obejrzeć w trybie „teren” lub „mapa”, zapisać w swoim koncie, opatrzyć komentarzem głosowym, zdjęciami, notatkami, wysłać znajomym.


Jeśli masz zainstalowany na komputerze program Google Earth, dwukrotne kliknięcie na pliku kml natychmiast otworzy wybrany wycinek globu. Będąc w tym miejscu możesz oglądać mapę w trzech wymiarach – wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i poruszać ją tak, by uzyskać odpowiedni kąt widzenia. Jednocześnie kółkiem myszy możesz zbliżać obraz, by zobaczyć dokładniej np. zabytkowe budowle.

Pliki kml przechowuj w specjalnym folderze – będą świetną pamiątką na równi ze zdjęciami :) Udanych wycieczek!

2 komentarze:

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)