środa, 26 maja 2010

Kraków z lotu... gołębia


Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda miasto widziane przez żyjące w nim ptaki? A konkretnie Kraków widziany przez jego słynne gołębie. Teraz możecie się przekonać na własne oczy.

Filmy o Krakowie, do których zdjęcia - dzięki miniaturowym kamerom przypiętym do tułowia - "nakręciły" gołębie fruwające nad miastem, można już oglądać w internecie. To element akcji promocyjnej Krakowa.
W ramach akcji zorganizowanej przez Urząd Miasta Krakowa gołębie wystąpiły w roli operatorów filmowych. Wyposażone w kamery, a wcześniej poddane specjalnemu "treningowi", zostały wypuszczane w powietrze z pięciu punktów Krakowa: z Rynku Głównego, Kopca Kościuszki, Kazimierza, Nowej Huty i Kopca Kraka.

Z materiału nakręconego przez gołębie realizatorzy akcji zmontowali ok. 20 filmów, które udostępnili na stronie krakow.travel. Mają one umożliwić internautom z całej Polski wirtualne zwiedzenie Krakowa w oryginalny sposób.

Do niektórych filmów skomponowano muzykę, w przypadku pozostałych, dźwięki są naturalne - takie, jakie są słyszalne podczas lotu gołębia nad ulicami i budynkami.

Po odbyciu lotu, ptaki wracały do gołębnika. Większość lotów trwała ok. 15 minut, a dystans do pokonania wynosił od 7 do 16 km. Jak zapewnili organizatorzy, akcja odbyła się pod nadzorem weterynarzy, a kamery - bardzo małe, lekkie, o podłużnym kształcie, dostosowanym do budowy klatki piersiowej gołębia - nie sprawiały ptakom dyskomfortu.

Do akcji zgłoszono sześć gołębi pocztowych. Kamery - ważące 18,5 grama - przypięto im do tułowia za pomocą specjalnej uprzęży wykonanej z miękkich gumek, nie krępujących ruchów mięśni. Uprząż nie ograniczała ruchu klatki piersiowej i nie utrudniała ptakowi oddychania, nie przeszkadzała też w ruchu nóg - zaznaczyli realizatorzy akcji.

Na wcześniejszy "trening", poprzedzający lot właściwy, złożyło się kilka etapów, m.in. spacer z uprzężą w gołębniku - w celu przyzwyczajenia ptaka do uprzęży, oraz krótkie loty wokół gołębnika - najpierw z samą uprzężą, potem także z kamerą.

Na podstawie depeszy PAP - Nauka w Polsce. Zdjęcie: goniec.com.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)