sobota, 26 czerwca 2010

Miś Uszatek na nowozelandzkiej jednodolarówce


Miś Uszatek podbija Nową Zelandię. Podobizna najpopularniejszego polskiego misia z klapniętym uszkiem znalazła się na jednodolarowej monecie, której emitentem jest nowozelandzka wyspa Niue Island. Srebrna moneta właśnie dziś weszła do obiegu.

Monetę wybiła Mennica Polska w porozumieniu z władzami Łodzi i wyspą Niue Island. Jednodolarówka z misiem została wybita w limitownym nakładzie zaledwie ośmiu tysięcy sztuk. To niewiele, bowiem nakłady srebrnych monet kolekcjonerskich w Polsce sięgają 100 tys. sztuk.

- Ta moneta jest środkiem płatniczym w Nowej Zelandii, będzie dostępna w sprzedaży w Polsce, ale także w innych krajach. Dolar jest bardzo rozpoznawalnym nominałem na cały świecie i dzięki temu moneta będzie atrakcyjna dla zagranicznych kolekcjonerów - mówił w czwartek na konferencji prasowej w Łodzi rzecznik Mennicy Polskiej Mariusz Przybylski.

Na rewersie monety znajduje się wizerunek sceny z kreskówki przedstawiającej Misia Uszatka oraz jego przyjaciół Prosiaczka i Króliczka; w tle jest płotek i słoneczniki. Postać Uszatka został wykonana w technologii tampondruku i dzięki temu jest on kolorowy. Na awersie znajduje się stylizowany wizerunek taśmy filmowej z wybranymi scenami z bajek, wizerunek brytyjskiej królowej Elżbiety II, nominał 1 dollar i nazwa Niue Island.

To pierwsza moneta z kolekcjonerskiej serii Bohaterowie Bajek dedykowanej popularnym postaciom z kreskówek. Na kolejnych monetach z tej serii znajdą się m.in. Wilk i Zając, Krecik oraz Bolek i Lolek.

Mennica Polska w 2009 roku razem z władzami Łodzi przygotowała emisję dukatów lokalnych; "Łódki" także nawiązywały do Misia Uszatka i obecnie są jednymi z najbardziej poszukiwanych monet wśród numizmatyków w Polsce.

Miś Uszatek narodził się w 1957 roku. Stworzyli go pisarz Czesław Janczarski i ilustrator Zbigniew Rychlicki. Początkowo gościł w pisemku dla dzieci Miś, którego był patronem. Później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. Popularność misia wzrosła od roku 1975, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-Ma-For w Łodzi rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem w roli głównej. Głos misiowi dawał Mieczysław Czechowicz, a tytułową piosenkę skomponował Piotr Hertel.

Do 1987 roku powstały 104 odcinki filmu. Serial cieszył się wielką popularnością; emitowano go w ponad 20 krajach świata. Na Węgrzech miś nazywa się Fules Macko, w Japonii Oyasumi Kuma-chan, w Finlandii Nalle Luppakorva, a w Słowenii Medvedek Uhec. Imię Uszatka nosi wiele polskich przedszkoli m.in. w Poznaniu, Piotrkowie Trybunalskim i Pabianicach; miś ma także swój niewielki pomnik, który stoi na ulicy Piotrkowkiej w Łodzi.

Jak widać, moda na Uszatka nie maleje. Od dziś dolarówki z polskim misiem zagoszczą w portmonetkach Nowozelandczyków. Pewnie niechętnie będą wydawane :)

Na podstawie: PAP - Nauka w Polsce. Zdjęcie: Mennica Polska

2 komentarze:

  1. Oszustwo nastawione na szarych naiwnych "kolekcjonerów".
    Sam moge podpisać umowę z jakimiś Wyspami Mewiej Kupy na wybicie "monet", żeby je później sprzedawać naiwniakom w Polsce.
    Śmierdzący przekręt. Co ma Nowa Zelandia do Misia Uszatka?

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)