sobota, 5 czerwca 2010

Gigantyczne zwierzęta: takie rzeczy tylko w Australii


Fauna Australii jest w znacznej mierze uznawana za najstarszą na Ziemi. Niektóre gatunki zwierząt, znane nam z innych kontynentów, osiągnęły tu wyjątkowe rozmiary. Gigantyczna dżdżownica czy krab – występują tylko na kontynencie australijskim.

Gigantyczny krab (Pseuodocarcinus gigas) żyje w wodach przybrzeżnych Tasmanii i osiąga wagę 15-17 kg, a szerokość jego skorupy może sięgać blisko pół metra.


Astacopsis gouldi, żyjący w tych samych tasmańskich wodach, jest uznawany za największego raka na świecie – osiąga długość 76 cm i wagę 4,5 kg


W australijskim stanie Wiktoria żyje z kolei największa dżdżownica (Megascolides australis) – jej długość dochodzi do 80 cm, a średnica do 2 cm. Te wyjątkowe pierścienice są zagrożone wyginięciem (zdjęcie główne).

Najbardziej złowrogim przedstawicielem australijskich gigantów jest występujący również w krajach południowej Azji krokodyl różańcowy (Crocodylus porosus). Ten największy współcześnie żyjący gad ma przeciętnie 5 m długości (rekordowy osobnik miał 7 m) i waży ok. 1 tony. Krokodyl ten jest niezwykle niebezpieczny, corocznie notuje się wiele przypadków ataków na ludzi. Poluje zarówno w wodzie, jak i na lądzie. Potrafi żyć w słonej wodzie – są znane przypadki jego polowań na rekiny w wodach morskich.


Zdjęcia: Deakin University, Endangered Ugly Things, AngMoKio (Wikipedia)

4 komentarze:

 1. Można gdzieś dostać taką dżdżownicę w PL?!

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak, w Poznaniu na Rynku Łazarskim.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety gość z gigantycznymi dżdżownicami już od jakiegoś czasu nie zjawia się na Łazarskim. Za to nadal można u ruskich kupić oryginalne kamienie z Księżyca.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jaka Dżownica Wielka!!!

  OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)