środa, 25 sierpnia 2010

Plastikowe śmieci cenne jak ropa


Wytworzenie bluzy polarowej z 35 zużytych butelek PET, czy uzyskanie energii do oświetlenia pokoju z plastikowej torby - takie możliwości dąją tworzywa sztuczne. Ich odpady - odpowiednio zagospodarowane - można ponownie wykorzystać na wiele różnych sposobów. Kampanię na temat możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych i ich roli we współczesnym świecie po raz trzeci prowadzi Fundacja PlasticsEurope Polska.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Fundację, w Polsce w 2008 roku składowanie na wysypisku było ciągle główną metodą unieszkodliwiania odpadów z tworzyw sztucznych. Z łącznej ilości ponad 1 miliona 300 tys. ton odzyskano jedynie 200 tys. ton odpadów (15 proc.). W wiodących krajach UE proporcje były wówczas odwrotne: składowanych było mniej niż 15 proc. zużytych tworzyw sztucznych.

Ze wstępnych badań Consultic/PEMRG na rok 2009 wynika, że recyklingowi i odzyskowi energii poddano w Polsce już 20 proc. plastikowych odpadów, ale w dalszym ciągu 80 proc. z nich trafia na wysypiska.

- Nasza akcja ma zwrócić uwagę Polaków na konieczność segregowania odpadów z tworzyw sztucznych. Każdy wyrzucany plastik ma swoją wartość - to surowiec wtórny i nie powinien trafiać na wysypiska - mówi dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska dr Grzegorz Rytko.

Jak informuje Fundacja, większość materiału odzyskanego obecnie w procesie recyklingu pochodzi z opakowań. Ich udział w całej ilości zużytych wyrobów z tworzyw sztucznych wynosi ok. 63 proc. W Europie recyklingowi poddanych zostaje 40 proc. butelek i folii, 90 proc. skrzynek i pudełek. Jednak ilość tworzyw mieszanych poddawanych temu procesowi jest wciąż niewielka i wynosi w Europie poniżej 10 proc.

Przedstawiciele Fundacji zapewniają, że odpady z plastiku dzięki możliwościom ich zagospodarowania odgrywają istotną rolę w racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i oszczędnym gospodarowaniu energią.

- To jedyny surowiec, który nie tylko można poddać recyklingowi, wielokrotnie przerabiając na nowe wyroby (np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru); można również odzyskać zmagazynowaną w nim energię - wykorzystując go jako składnik do produkcji paliw alternatywnych. Energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut. Wreszcie odpady z tworzyw mogą służyć w procesach przemysłowych jako substytut koksu i ropy naftowej, np. przy wytopie stali - informują przedstawiciele Fundacji.

W dodatku tworzywa sztuczne produkowane są prawie wyłącznie z paliw kopalnych, takich jak np. ropa naftowa. W pewnym przybliżeniu można je uważać za "ropę naftową w formie stałej", a wartość opałowa odpadów z tworzyw sztucznych jest porównywalna z wartością paliw kopalnych. Składowanie odpadów z tworzyw sztucznych na wysypiskach oznacza więc także utratę możliwości wykorzystania tego ogromnego potencjału.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

2 komentarze:

  1. Ciekawy wpis, może zachęci ludzi do segregacji plastiku by mogło z niego powstać coś nowego :)

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)