środa, 25 sierpnia 2010

Plastikowe śmieci cenne jak ropa


Wytworzenie bluzy polarowej z 35 zużytych butelek PET, czy uzyskanie energii do oświetlenia pokoju z plastikowej torby - takie możliwości dąją tworzywa sztuczne. Ich odpady - odpowiednio zagospodarowane - można ponownie wykorzystać na wiele różnych sposobów. Kampanię na temat możliwości ponownego wykorzystania tworzyw sztucznych i ich roli we współczesnym świecie po raz trzeci prowadzi Fundacja PlasticsEurope Polska.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Fundację, w Polsce w 2008 roku składowanie na wysypisku było ciągle główną metodą unieszkodliwiania odpadów z tworzyw sztucznych. Z łącznej ilości ponad 1 miliona 300 tys. ton odzyskano jedynie 200 tys. ton odpadów (15 proc.). W wiodących krajach UE proporcje były wówczas odwrotne: składowanych było mniej niż 15 proc. zużytych tworzyw sztucznych.

Ze wstępnych badań Consultic/PEMRG na rok 2009 wynika, że recyklingowi i odzyskowi energii poddano w Polsce już 20 proc. plastikowych odpadów, ale w dalszym ciągu 80 proc. z nich trafia na wysypiska.

- Nasza akcja ma zwrócić uwagę Polaków na konieczność segregowania odpadów z tworzyw sztucznych. Każdy wyrzucany plastik ma swoją wartość - to surowiec wtórny i nie powinien trafiać na wysypiska - mówi dyrektor Fundacji PlasticsEurope Polska dr Grzegorz Rytko.

Jak informuje Fundacja, większość materiału odzyskanego obecnie w procesie recyklingu pochodzi z opakowań. Ich udział w całej ilości zużytych wyrobów z tworzyw sztucznych wynosi ok. 63 proc. W Europie recyklingowi poddanych zostaje 40 proc. butelek i folii, 90 proc. skrzynek i pudełek. Jednak ilość tworzyw mieszanych poddawanych temu procesowi jest wciąż niewielka i wynosi w Europie poniżej 10 proc.

Przedstawiciele Fundacji zapewniają, że odpady z plastiku dzięki możliwościom ich zagospodarowania odgrywają istotną rolę w racjonalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i oszczędnym gospodarowaniu energią.

- To jedyny surowiec, który nie tylko można poddać recyklingowi, wielokrotnie przerabiając na nowe wyroby (np. z 35 zużytych butelek PET można wyprodukować bluzę z polaru); można również odzyskać zmagazynowaną w nim energię - wykorzystując go jako składnik do produkcji paliw alternatywnych. Energia odzyskana z jednej tylko zużytej torby plastikowej pozwala oświetlać pokój 60-watową żarówką przez 10 minut. Wreszcie odpady z tworzyw mogą służyć w procesach przemysłowych jako substytut koksu i ropy naftowej, np. przy wytopie stali - informują przedstawiciele Fundacji.

W dodatku tworzywa sztuczne produkowane są prawie wyłącznie z paliw kopalnych, takich jak np. ropa naftowa. W pewnym przybliżeniu można je uważać za "ropę naftową w formie stałej", a wartość opałowa odpadów z tworzyw sztucznych jest porównywalna z wartością paliw kopalnych. Składowanie odpadów z tworzyw sztucznych na wysypiskach oznacza więc także utratę możliwości wykorzystania tego ogromnego potencjału.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce

8 komentarzy:

  1. Ciekawy wpis, może zachęci ludzi do segregacji plastiku by mogło z niego powstać coś nowego :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy tekst! O problemie odpadów należy mówić i to jak najwięcej. Społeczeństwo musi w końcu zrozumieć, że odpady nie znikają w magiczny sposób po wrzuceniu ich do śmietnika.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety edukacja na temat ekologii wciąż kuleje. Wiele osób jest nieświadomych, jak ogromne zniszczenia powstają przez nasze śmieci. Proponowane tu rozwiązania już teraz byłyby na wagę złota.

    OdpowiedzUsuń
  4. Plastik jak i inne tworzywa sztuczne są niezwykle cenne, produkcja detali z tworzyw sztucznych ma się bardzo dobrze, tworzone śa różnego rodzaju formy do wtryskarek a w nie następnie wciskany jest rozgrzany granulat dzięki któremu powstaje tak wiele przedmiotów codziennego użytku.

    OdpowiedzUsuń
  5. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Prawidłowa segregacja śmieci jest szalenie ważna a zajmuje przecież dosłownie chwilę. Dużo osób nie zdaje sobie nadal sprawy ile możemy zyskać i jak pomagamy wrzucając odpowiedni odpad do odpowiedniego kosza. Tak samo z segregacją w domu.

    OdpowiedzUsuń

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)