piątek, 2 lipca 2010

Satelity TanDEM-X i Terra SAR-X wykonają trójwymiarową mapę Ziemi z orbity. Misja rozpoczęta


Nowy niemiecki satelita, TanDEM-X, przysłał swoje pierwsze zdjęcia Ziemi w 3D. Statek kosmiczny z satelitą wystartował 28 czerwca z Kazachstanu z misją wykonania jak najdokładniejszej trójwymiarowej mapy Ziemi.

TanDEM-X współpracuje z satelitą TerraSAR-X, wystrzelonym w 2007 roku. Oba aparaty wyposażone są w radary ze skanowaniem fazowym o wysokiej rozdzielczości i krążą po orbicie w odległości zaledwie kilkuset metrów od siebie. Pozwoli to na wykonanie zdjęć z dwóch różnych perspektyw, na podstawie których będzie możliwe uzyskanie numerycznego modelu terenu dla 150 mln km2 o dokładności do 2 metrów.

Cyfrowy Model Terenu (DEM) będzie wspierany przez wiele aplikacji, takich jak oprogramowanie nawigacyjne komputerów w wojskowych odrzutowcach, które umożliwia im osiąganie skrajnie niskich wysokości. Uzyskane dane będą miały na celu udzielanie informacji również ekipom ratunkowym, na największych szkód wyrządzanych przez trzęsienia ziemi.

Jedno z pierwszych zdjęć przesłanych przez TanDEM-X

Infoterra GmbH, firma posiadająca prawa do komercjalizacji danych uzyskanych przez TanDEM-X, twierdzi, że rynek dla takich informacji stale rośnie. Pierwsze zdjęcia przedstawiają Ukrainę, północny Madagaskar i Moskwę. Ukazują one wielką staranność wykorzystanego radaru w rejestrowaniu powierzchni ziemi. Pojawienie się pierwszych zdjęć 3D jest oczekiwane najszybciej w styczniu.
TanDEM-X krąży po orbicie polarnej, co umożliwia obserwację całej powierzchni planety.

Współpraca TanDEM z TerraSAR-X jest oparta na partnerstwie publiczno-prywatnym. Niemiecka agencja kosmiczna (DRL) jest właścicielem sprzętu, a producent satelity, EADS Astrium, zbudował i opracował technologię. Firma Infoterra GmbH natomiast przetwarza i sprzedaje uzyskane dane.

Jeśli znasz niemiecki, obejrzyj krótki film o projekcie:Jeśli chcesz na bieżąco śledzić misję satelity, zajrzyj na stronę Niemieckiego Centrum Przestrzeni Powietrznej (Deutsches Zentrum Fuer Luft- und Raufahrt)

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, gisplay.pl. Zdjęcia: http://www.dlr.de/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)