sobota, 30 stycznia 2010

Wieczny śnieg może wkrótce zniknąć ze szczytu góry Fudżi


Śnieżnobiały wierzchołek legendarnej góry Fudżi w następstwie globalnego ocieplenia może wkrótce się zazielenić. Do takiego wniosku doszli naukowcy japońscy w wyniku wieloletniej obserwacji sytuacji ekologicznej na najwyższym w kraju szczycie górskim, uważanym za symbol i dumę narodową Japonii.


Według profesora Takehiro Masudzawy z Uniwersytetu Shizouka, wskutek podwyższenia temperatury powietrza, w górnej części wzniesienia o wysokości 3.776 metrów zaczęły już kiełkować nasiona trawy i niektórych roślin, jakie jeszcze całkiem niedawno z trudem mogły przetrwać tylko na zboczach Fudżi, na poziomie 2,5 tys. metrów.


Ekolodzy przypominają, że strefa wiecznej zmarzliny w 1976 roku wynosiła prawie 700 metrów. Później znacznie się cofnęła. Do 1998 roku zmniejszyła się jeszcze o sto metrów. Ostatnio roślinę karmnik kwitnący (Sagina Japonica; zdjęcie powyżej) znaleziono w pobliżu wierzchołka Fudżi. Wcześniej uważano jej występowanie w tym miejscu za niemożliwe z powodu niskiej temperatury, silnych wiatrów, intensywnych promieni ultrafioletowych i braku substancji odżywczych w glebie górnej części stożka.


Góra Fudżi jest położona 150 kilometrów na zachód od Tokio. Jest ona wygasłym wulkanem. Jego ostatnia erupcja nastąpiła w 1707 roku. Najwyższa w Japonii góra ma idealny stożkowy kształt i jest obiektem szczególnego szacunku Japończyków. Przylegająca do niej strefa wchodzi w skład parku narodowego Fudżi-Hakone-Izu.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce. Zdjęcia: Wikipedia / CC

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)