niedziela, 3 stycznia 2010

Czym jest anagram?


Retlich – czy potrafisz rozszyfrować ten anagram? Do czego służą i jak tworzy się anagramy?

Retlich to postać fikcyjna z powieści Antoniego Słonimskiego Dwa końce świata. Czujny czytelnik natychmiast zauważy podobieństwo do pewnego słynnego nazwiska – wystarczy przestawić litery, by uzyskać słowo HITLER.

Anagram to idealne narzędzie do literackich gierek. Nazwa tej sztuczki, wywodząca się z greckiego ana- gramma (nad literą), oznacza takie przestawienie liter lub sylab w wyrazie bądź kilku wyrazach, by uzyskać z nich wszystkich zupełnie inny, brzmiący sensownie wyraz (zdanie, nazwę). Najprostszy anagram to po prostu ułożenie liter w odwrotnej kolejności, np. kebab – babek. Trudniejsze jest już ułożenie sensownego wyrazu z liter innego. Tu przydaje się fantazja, dlatego anagramy sprawdzają się jako pseudonimy artystów, szczególnie pisarzy. Np. Vivian Darkbloom to anagram imienia i nazwiska pisarza Vladimira Nabokova.

Anagram bywa też narzędziem satyry, o czym świadczy przydomek nadany Salvadorowi Dalemu przez Andre Bretona (francuski pisarz socjalista) - Avida Dollars - co oznacza: Pazerny na dolary. Anagram to również wdzięczne narzędzie szaradzistów. Dla przykładu, z liter składających się na słowo krasa, można ułożyć (łącznie z krasa) aż 16 sensownych słów!

Ćwiczenie 1. Rozszyfruj anagramy:

Mr Mojo Risin
Dan Abnormal
Dorian Vivalcomb

Ćwiczenie 2. Spróbuj stworzyć anagramy ze swojego imienia i nazwiska, nazwy miejscowości, ulicy itp.

Ćwiczenie 3. Utwórz anagramy z podanych wyrazów:  arbuz, zbrodnia, notes, monter, naprawa


-----------------
Odpowiedzi do ćw. 1: Jim Morrison (wokalista The Doors), Damon Albarn (wokalista zespołu Blur), Vladimir Nabokov

Odpowiedzi do ćw. 3: burza, bandzior, sonet, remont, parawan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)