wtorek, 14 września 2010

Zasadź drzewo oraz 19 innych rzeczy, które trzeba (można) zrobić jesienią


Serwis BBC Nature pokusił się o stworzenie listy zajęć, dla których idealną porą jest nadchodząca jesień.

1. Zbieraj owoce. Jesień to ostatni moment na owocowe żniwa. Jedz jabłka, gruszki, śliwki i owoce leśne: maliny, jeżyny, borówki.

2. Podziwiaj zmieniające się liście. Już niedługo liście drzew w naszej strefie klimatycznej zaczną mienić się równymi odcieniami żółci i czerwieni. Japończycy mają nawet specjalne określenie na podziwianie tej jesiennej orgii kolorów – momijigari.

3. Uchwyć piękno jesieni. Łagodne jesienne światło i mnogość kolorów pomogą ci szlifować twoje fotograficzne umiejętności. Obiekty do fotografowania znajdziesz tuż za swoim oknem. Wybierz się do parku, do lasu, nad rzekę.

4. Pomóż przetrwać zimę zwierzętom. To najlepsza pora na zbudowanie karmnika i kupno ziaren dla ptaków, które zaczną cię odwiedzać zimową porą.

5. Obserwuj ptaki migrujące do ciepłych krajów.

6. Powitaj zimowych przybyszy. Kiedy jedne ptaki na zimę odlatują, inne przybywają. Czy potrafisz je odróżnić od tych, które w twojej okolicy prowadzą osiadły tryb życia?

7. Podziwiaj wielkie stada ptaków przelatujących nad twoją głową. Każdy gatunek ma różne formy zachowań i tworzy inny szyk, inaczej wyglądającą „chmurę”.


8. Zamień się w wiewiórkę i zbieraj orzechy. Czy potrafisz rozpoznać orzecha włoskiego lub leszczynę? Gdy orzechy są dojrzałe, same spadają z tych drzew. Wystarczy wiedzieć, gdzie ich szukać.

9. Pobaw się z dziećmi w rozpoznawanie gatunków drzew na podstawie zebranych liści. Doskonała zabawa z edukacyjnym wątkiem.

10. Podglądaj jelenie w rui. Właśnie jesienią jelenie zaczynają toczyć między sobą widowiskowe walki o przywództwo w stadzie. Będąc w lesie usłyszysz niosący się na daleką odległość huk zderzających się ze sobą poroży. Idź za tym dźwiękiem – ale pamiętaj o zachowaniu ostrożności! Twoja głowa raczej nie wygra z potężnymi rogami.


11. Zbieraj grzyby. Idealna pogoda dla rozrodu grzybów to duża wilgotność i temperatura powyżej zera. Warto wybrać się do lasu na łowy. Jeśli nie znasz się zbyt dobrze na gatunkach grzybów, zbieraj tylko te z „poduszką” pod kapeluszem. Unikaj grzybów blaszkowatych.

12. Obserwuj nietoperze. Jesienią przygotowują się do zimowego snu, więc są bardzo aktywne – muszą dużo jeść, by zgromadzić odpowiednią warstwę tłuszczu. Nie bój się ich, żaden nie wkręci ci się we włosy :)

13. Spotkaj się z foką - z daleka. Oczywiście jeśli mieszkasz nad morzem. U nas może być to trudne, ale warto pamiętać, że foka szara rozmnaża się właśnie jesienią. Może więc uda ci się zobaczyć młode foczęta. Tylko uwaga – nie podchodź zbyt blisko, samica zaatakuje każdego, kto zbliży się do młodych.

14. Zbieraj skarby wyrzucone przez morze. Jesienne sztormy i brak wylegujących się na plażach turystów ułatwią ci odnajdywanie skarbów wyrzuconych przez morze. Mogą to być bursztyny lub wygładzony kawałek drewna o ciekawym kształcie. Daj się zaskoczyć!


15.Baw się w rockpooling – to nieznana nam forma aktywności polegająca na penetrowaniu skalistych nabrzeży oceanu podczas odpływu. Na odkrytym przez morze terenie można znaleźć mnóstwo stworzeń, typu kraby, rozgwiazdy, małże, rośliny wodne.

16. Posprzątaj. Po sobie lub innych turystach. Jesień to czas sprzątania nabrzeży, plaż, lasów po sezonie turystycznym. Możesz pomóc w przywróceniu przyrodzie jej naturalnego stanu.

17. Zbieraj nasiona roślin. Trzymaj je w opisanych papierowych torebkach. Po co? Patrz następny punkt.

18. Posadź drzewo. Albo i kilka. Marzy ci się własny dąb Bartek? Skoro masz już żołędzie, spróbuj czy uda ci się z nich coś wyhodować.

19. Pomóż naukowcom lepiej zrozumieć przyrodę. Zaangażuj się w jakiś projekt badawczy, np. obserwację wybranego gatunku rośliny czy ptaka. Będziesz miał wkład w rozwój nauki - może i drobny, ale własny!

20. Odwiedź sad. W Anglii 21 października przypada Święto Jabłka (Apple Day) – wtedy sadownicy urządzają imprezy dla miłośników jabłek. Ostatnia okazja na zrobienie zapasów.

To oczywiście tylko propozycje. Jesienią można robić też znacznie więcej ciekawych rzeczy J

Na podstawie: 20 autumn activities (BBC Nature UK). Zdjęcia: sxc.hu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)