wtorek, 30 marca 2010

Najsilniejszy owad na świecie to...


Najsilniejszymi owadami na świecie są samce żuków gnojarzy z gatunku Onthophagus taurus. Mogą one podnosić ciężary 1141 razy cięższe niż same ważą. To tak, jakby 70-kilogramowy człowiek umiał dźwignąć przedmiot ważący 80 ton, np. sześć piętrowych autobusów - informują naukowcy w piśmie Proceedings of the Royal Society B.

Owadzi siłacze muszą zwracać uwagę na swą dietę w stopniu nie mniejszym, niż prawdziwi atleci. Nawet najsilniejsze żuki, trzymane kilka dni na marnej diecie, stawały się szybko słabeuszami - stwierdzili autorzy badania, dr Rob Knell z Queen Mary, University of London i prof. Leigh Simmons z University of Western Australia.

Najsilniejsze owady naukowcy wskazali dzięki eksperymentowi. Miał on wyjaśnić, dlaczego różne samce gnojaków - choć należą do tego samego gatunku - tak bardzo różnią się siłą i wytrzymałością. Ustalili, że swą niezwykłą siłę gnojaki zawdzięczają ciekawemu życiu płciowemu.

Schadzki żuków odbywają się w tunelach, wykopanych przez samice pod kawałkami łajna. Jeśli samiec wjedzie do tunelu, w którym już znajduje się jego rywal - zaczyna się walka. Owady sczepiają rogi i próbują się wzajemnie wypchnąć. Mierząc nakład sił potrzebnych do wyciągnięcia żuka z tunelu Knell i Simmons sprawdzali, jak wielki opór stawiają żuki w walce.

Co ciekawe, nie wszystkie gnojarze walczą o samice - zauważył Knell. - Walki unikają osobniki mniejsze, słabsze i nie mające takich rogów, jak ich więksi rywale. - Nawet kiedy je porządnie podkarmiliśmy, nie przybyło im sił. Wiemy więc, że brak krzepy nie wynika ze złej diety - opowiada.

Nie dając żukom oręża do walki, natura zrekompensowała im wyraźnie większymi jądrami. Naukowcy doszli do wniosku, że taki zbudowane samce przyczajają się za plecami rywala, spokojnie czekając na swoją okazję. - Zamiast inwestować w siłę, niezbędną do walki o samicę, samce te produkują więcej nasienia, co zwiększa ich szanse na zapłodnienie jajeczek i spłodzenie kolejnego pokolenia - tłumaczą badacze.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce. Zdjęcie: Christoph Benisch (http://www.kerbtier.de/)

---

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)