czwartek, 25 sierpnia 2011

Czy grzyby opanują Ziemię?


Naukowcy wysnuli hipotezę, że wskutek wywołanych przez człowieka zmian klimatycznych na Ziemi może dojść do inwazji grzybów. Takiej, jaka miała miejsce w permie, 250 mln lat temu.

Żyjące w glebie grzyby spowodowały wówczas zagładę większości drzew na całym świecie. To się może powtórzyć - informuje New Scientist.

W okresie permskim wyginęło aż 95 proc. żyjących wówczas gatunków roślin i zwierząt. Według Marka Sephtona z Imperial College w Londynie był to skutek gigantycznych erupcji wulkanów, ale i inwazji grzybów, którym sprzyjały istniejące wówczas warunki.

Sephtona zaintrygowała występująca na całym świecie warstwa skamieniałych włókien z okresu permskiego, która nie przypominała niczego występującego w innych epokach geologicznych. Początkowo uważano, że to skamieniałe grzyby, które rozrosły się na martwych szczątkach roślin - choć niektórzy naukowcy uważali, że chodzi raczej o glony, które nie byłyby zdolne do żywienia się drzewami.

Sephton we współpracy z Henkiem Visscherem z uniwersytetu w Utrechcie oraz Cindy Looy z University of California w Berkeley ustalili, że włókna przypominają żyjącą współcześnie grupę grzybów Rhizoctonia. Mogłoby to świadczyć, że grzyby dokonały czegoś w rodzaju zamachu stanu.

Grzyby Rhizoctonia czają się w glebie czyhając na swoją szansę. Atakują rośliny, których układ odpornościowy jest osłabiony - na przykład pszenicę, buraka czy ziemniaka. Zdaniem Sephtona panujące w okresie permskim gorąco, susza i kwaśne deszcze związane z działaniem wulkanów tak bardzo osłabiły drzewa, że możliwa stała się inwazja grzybów na skalę globalną.

Według Sephtona podobny efekt mogą wywołać związane z działalnością człowieka zmiany klimatyczne. Inni specjaliści w to wątpią - na przykład Stephen Running z University of Montana w Missoula zauważa, że obecnie większość grzybów Rhizoctonia atakuje rośliny tylko jednego rodzaju, a nawet gatunku, przez co nie są tak groźne jak ich przodkowie. Jednak na przykład na obszarze byłego Związku Radzieckiego dochodziło już do zagłady lasów - z powodu kwaśnych deszczów związanych z zanieczyszczeniem środowiska przez przemysł oraz ataku grzybów.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce.
Zdjęcie główne: dwa grzyby z rodzaju Trichoderma. Źródło: Wikipedia

1 komentarz:

Najpopularniejsze wpisy (ostatnie 30 dni)