sobota, 31 lipca 2010

Wszędobylskie "dla"

Ostatnio ciągle natrafiam w internecie na źle użyty przyimek dla. Pełno go w wypowiedziach na forach, w komentarzach, a czasem nawet - naprawdę! - w tekstach oficjalnych. Czyżby problem z użyciem właściwego przypadku był aż tak duży?

czwartek, 29 lipca 2010

A gdyby tak wytępić komary?


Są uciążliwe, przenoszą niebezpieczne choroby. Może więc należy podjąć decyzję o eksterminacji najniebezpieczniejszych gatunków z otoczenia ludzi? Jakie byłyby skutki takiej interwencji? Nature News publikuje wyniki badań naukowców, którzy przeprowadzili symulację całkowitego wyniszczenia niektórych gatunków komarów. Wynika z niej, że usunięcie jednego ogniwa z łańcucha żywieniowego miałoby tragiczne skutki dla biocenoz w wielu regionach globu.

wtorek, 27 lipca 2010

Prostytucja w czasach starożytnych: Grecja i Rzym


Już w starożytnej Grecji podjęto działania prawne mające na celu zinstytucjonalizowanie prostytucji. Dzieło to kontynuowali mający hopla na punkcie prawa i kodeksów Rzymianie.

sobota, 24 lipca 2010

Projekt Rosetta - ocalić języki od zapomnienia


Projekt Rosetta to międzynarodowa współpraca specjalistów językowych i native speakerów mająca na celu zbudowanie ogólnodostępnej biblioteki cyfrowej obejmującej wszystkie ludzie języki. Projekt zawiera 100 000 stron dokumentujących ponad 2500 języków.

piątek, 23 lipca 2010

Monodram – omówienie gatunku na przykładzie Kontrabasisty Patricka Süskinda


Monodram to inaczej spektakl z udziałem jednego aktora. Jest to utwór dramatyczny wykonywany w postaci monologu przez jednego aktora.

czwartek, 22 lipca 2010

Co zostanie po zagładzie ludzkości?


Wymarłe miasta, porośnięte roślinami budynki, ulice rozerwane przez wyrastające z nich korzenie, resztki maszyn wtapiające się stopniowo w otoczenie - oto wizja przyszłości kreślona przez niektórych artystów..

środa, 21 lipca 2010

Perfekcyjna taktyka w Bitwie Warszawskiej uratowała Europę - twierdzi francuski historyk


Bitwa Warszawska z 1920 r. była perfekcyjnym popisem taktycznym Wojska Polskiego, który uratował Polskę i Europę przed terrorem bolszewickiej organizacji Czeka - uważa znany francuski historyk i sowietolog Alain Besancon.

poniedziałek, 19 lipca 2010

Jabłko, gruszka i czereśnie kontra kumkwat, liczi i rambutan. Egzotyczne owoce dostępne w polskich sklepach


Już od lat do naszego kraju docierają owoce z odległych części świata. Co roku jest ich więcej, a niektóre nawet mają nazwy nie do zapamiętania przez kasjerki. Zobaczmy, jakie owoce można u nas kupić, skąd przybyły, jak je jeść i jak smakują.

niedziela, 18 lipca 2010

Fascynujące archiwum listów


Jeśli dobrze znasz angielski i cenisz sobie sztukę pisania listów, koniecznie zajrzyj na blog Letters Of Note. Jego autor, Shaun Usher, publikuje na nim cudem zdobyte listy, kartki pocztowe, telegramy wysłane w przeszłości przez znane osoby lub anonimowych, szarych ludzi do znanych osób.

piątek, 16 lipca 2010

Bitwa pod Grunwaldem - sukces militarny i propagandowy, polityczna klapa


Bitwa pod Grunwaldem - jedna z największych wiktorii oręża polskiego - nie przyniosła równie znamienitych owoców politycznych. Choć było o niej głośno w całej Europie, niewykorzystanie zwycięstwa z 1410 r. okazało się w perspektywie następnych wieków tragiczne dla Polski.

poniedziałek, 12 lipca 2010

600-lecie bitwy pod Grunwaldem. Będzie się działo!


Z okazji tak okrągłej rocznicy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowe Centrum Kultury przygotowały naprawdę „wypasione” obchody. Sprawdź, co się będzie działo!

piątek, 9 lipca 2010

Nowe i oryginalne kierunki studiów na polskich uczelniach


Zarządzanie komunikacją i infrastrukturą lotniczą, agrochemia i mediteranistyka poświęcona kulturze krajów Morza Śródziemnego - takie m.in. kierunki studiów po raz pierwszy od października 2010 r. pojawią się na polskich uczelniach.

wtorek, 6 lipca 2010

Horst Bienek: Pierwsza polka - omówienie problematyki


Skoro znamy już fabułę powieści, czas na omówienie jej głównych problemów i relacji zachodzących między bohaterami.

poniedziałek, 5 lipca 2010

Horst Bienek: Pierwsza Polka – streszczenie


We wpisie znajdziesz dokładne streszczenie powieści otwierającej tzw. tetralogię gliwicką (cztery powieści rozgrywające się w okresie II wojny światowej w Gliwicach). Streszczenie zawiera dokładny opis fabuły – nigdzie indziej tego nie znajdziesz!

Uwaga! Książka przyda ci się do omówienia motywu Małej Ojczyzny w literaturze polskiej i światowej.

piątek, 2 lipca 2010

Satelity TanDEM-X i Terra SAR-X wykonają trójwymiarową mapę Ziemi z orbity. Misja rozpoczęta


Nowy niemiecki satelita, TanDEM-X, przysłał swoje pierwsze zdjęcia Ziemi w 3D. Statek kosmiczny z satelitą wystartował 28 czerwca z Kazachstanu z misją wykonania jak najdokładniejszej trójwymiarowej mapy Ziemi.

czwartek, 1 lipca 2010

PAP podał czy podała informację? O rodzaju gramatycznym skrótowców

Problem dość powszechnie spotykany - jaki rodzaj nadać skrótowcowi? W tytule podałem przykład dwóch form spotykanych w tekstach mówionych i pisanych.